Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kuchnie gazowe, elektryczne i indukcyjne w profesjonalnej gastronomii – który wybór jest najlepszy?

2024-01-03
Kuchnie gazowe, elektryczne i indukcyjne w profesjonalnej gastronomii – który wybór jest najlepszy?

W profesjonalnej gastronomii niezwykle ważnym aspektem jest odpowiednie dopasowanie sprzętu do profilu lokalu gastronomicznego.  Odpowiednie wyposażenie to klucz zarówno do efektywności i wygody pracy w kuchni, jak i bardzo istotny czynnik wpływający na jakość i smak serwowanych potraw. W kuchni gastronomicznej jednym z najważniejszych sprzętów jest kuchenka, dzięki której przygotowuje się większość potraw. Warto zatem zastanowić się jaka kuchnia jest najlepsza dla profesjonalistów? Gazowa, elektryczna, czy może indukcyjna? Przy wyborze urządzenia warto przeanalizować przede wszystkim takie aspekty jak: specyfika restauracji i wydawanych dań, dostępne sposoby zasilania oraz względy bezpieczeństwa.

KUCHNIE GAZOWE

Kuchnie gazowe to bardzo częsty wybór w profesjonalnych kuchniach. Cenione są przez profesjonalnych kucharzy przede wszystkim za możliwość precyzyjnej regulacji płomienia oraz temperatury. Co ważne, niektóre potrawy znacznie lepiej jest przyrządzać nad żywym płomieniem, niż płytą grzewczą. Kuchnie gazowe najczęściej wyposażone są w palniki o różnej wielkości i mocy, co pozwala na wybór odpowiedniego palnika w zależności od wielkości naczynia jakiego używa kucharz. Coraz powszechniejsze jest także stosowanie palników 2-koronowych, dzięki którym palniki o największej mocy mogą jeszcze lepiej i szybciej podgrzewać większe naczynia. Kuchnie gazowe najczęściej przystosowane są do zasilania na gaz ziemny sieciowy lub gaz płynny propan-butan (tzw. gaz z butli). Wybór odpowiedniego typu gazu jest niezwykle istotne z perspektywy możliwości technicznych w lokalu. Bardzo często jednak producenci kuchni gazowych umożliwiają indywidualne dostosowanie rodzaju zasilania dzięki dołączonym zapasowym dyszom, które można wymienić we własnym zakresie. Warto jednak pamiętać, że taką zamianę dysz może wykonać jedynie osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. Co ważne, większość kuchni gazowych może wymagać podłączenia do sieci elektrycznej, ze względu na zastosowane zapalacze. Ponadto kuchnia może mieć wbudowany piekarnik elektryczny lub gazowy.

Zalety kuchni gazowych:

Regulacja: możliwość szybkiej i precyzyjnej regulacji płomienia oraz temperatury.
Szybkość: natychmiastowa gotowość do pracy po włączeniu palnika.
Koszt: niewygórowane koszty eksploatacji.

Wady kuchni gazowych:

Nieefektywność grzewcza: sporo ciepła przekazywane do otoczenia.
Bezpieczeństwo: gotowanie na otwartym płomieniu stwarza ryzyko pożarów.
Konserwacja: kuchnie gazowe wymagają regularnego czyszczenia i konserwacji w celu utrzymania kuchni w dobrym stanie.

KUCHNIE ELEKTRYCZNE

Niewątpliwą zaletą kuchni elektrycznych jest jest fakt, że można je zastosować wszędzie tam gdzie istnieje nieograniczony dostęp do prądu, co w obecnych czasach jest raczej bardzo powszechne. Kuchenki te można zakupić jako urządzenia nastawne lub na indywidualnej podstawie. Kuchnie mogą być wyposażone w piekarnik lub posiadać podstawę z szafką zamykaną, czy półką dolną. Kuchnie elektryczne posiadają elektryczne płyty grzewcze, najczęściej okrągłe. Płyty te zwykle wykonane są z materiału świetnie przewodzącego i utrzymującego ciepło, np. żeliwa. Warto pamiętać, że płyty grzewcze mają zwykle jedną średnicę, co może stwarzać ograniczenia szczególnie przy stosowaniu dużych naczyń lub naczyń owalnych. Kuchnie elektryczne również mogą być zasilane na dwa najpopularniejsze sposoby: 220-240 V czyli tzw. prąd z gniazdka lub 400 V, czyli zasilanie trójfazowe, do którego przyłącze musi zostać osobno poprowadzone. Należy zatem upewnić się, że kuchnia w lokalu ma dostęp do takiego zasilania. Zmiana typu zasilania po zakupie jest niemożliwa.

Zalety kuchni elektrycznych:

Bezpieczeństwo: zmniejszone ryzyko pożaru, brak otwartego płomienia.
Czystość: łatwiejsze czyszczenie, niż w przypadku kuchni gazowych.
Równomierne rozprowadzanie ciepła.

Wady kuchni elektrycznej:

Czas reakcji: kuchnie elektryczne wolniej reagują na zmianę temperatury.
Ograniczony rozmiar naczyń: rozmiar i kształt pola grzewczego decyduje o wielkości i kształcie naczyń, w których gotujemy.
Koszt: kuchnie elektryczne mogą być nieco droższe w eksploatacji.

KUCHNIE INDUKCYJNE

Kuchnie indukcyjne zyskują szczególną popularność w ostatnich latach, ze względu na ich bezpieczeństwo, szybkość nagrzewania oraz tańszą eksploatację. Kuchnie te także są zasilane prądem, ale ze względu na zastosowaną technologię wytwarzania ciepła traktowane są jako odrębny typ. Podgrzewanie potraw w kuchniach indukcyjnych zachodzi poprzez działanie szybkozmiennego pola magnetycznego. Kuchnie indukcyjne występują w różnych konfiguracjach. Podobnie jak kuchnie elektryczne, mogą występować w formie nastawnej lub z własną podstawą. Największą różnicą są pola grzewcze. Pole magnetyczne odpowiedzialne za wytwarzanie ciepła pod naczyniem znajduje się pod płytą z czarnego szkła ceramicznego. Jest to materiał o sporej wytrzymałości, jednak może być podatny na zarysowania lub wyszczerbienia. Pola grzewcze w kuchniach indukcyjnych najczęściej są okrągłe i mają jednakową średnicę, co również może stwarzać ograniczenia w stosowaniu naczyń o większych wymiarach. Kuchnie indukcyjne uchodzą za bardzo bezpieczne urządzenia, gdyż ciepło emitowane jest wyłącznie pod naczyniem, co sprawia, że pozostała powierzchnia kuchni nie nagrzewa się. Urządzenia te mogą się też różnić pod względem sterowania. Mniejsze kuchnie bardzo często sterowane są elektronicznie przez dotykowy panel. Większe zaś mogą mieć pokrętła lub sterowanie dotykowe. Niewątpliwym atutem kuchni indukcyjnych są dodatkowe funkcje, takie jak np. detekcja naczynia, która sprawia, że pole grzewcze pozostaje włączone tak długo jak stoi na nim garnek. Po odstawieniu garnka pole wyłącza się automatycznie. Innym udogodnieniem, nieco rzadziej spotykanym jest wbudowany timer, pozwalający na regulację czasu pracy kuchenki. Kuchnie indukcyjne w zależności od rozmiarów również są zasilane na 220-240 V (prąd z gniazdka) lub 400 V, czyli zasilanie trójfazowe. Wybierając kuchnię indukcyjną do profesjonalnej kuchni należy pamiętać, że nie wszystkie naczynia gastronomiczne będą współpracowały z urządzeniem.

Zalety kuchni indukcyjnej:

Wysoki poziom bezpieczeństwa: pola grzewcze grzeją wyłącznie dno naczynia, a system detekcji wyłącza urządzenie gdy wykryje brak naczynia.
Czystość: pielęgnacja kuchni indukcyjnych ogranicza się w zasadzie do czyszczenia szmatką z odpowiednim detergentem.
Szybkie nagrzewanie: kuchnie indukcyjnie znacznie szybciej podgrzewają potrawy niż kuchnie tradycyjne.

Wady kuchni indukcyjnej:

Koszt: kuchnie indukcyjne są znacznie droższe w zakupie niż kuchnie tradycyjne
Kompatybilność: kuchnie indukcyjne wymagają naczyń ze specjalnym dnem ferromagnetycznym.

Wybór odpowiedniej kuchenki zależy od wielu czynników, takich jak budżet, dostępność źródeł energii, potrzeby kulinarnie oraz preferencje kucharza. Kuchnie gazowe mogą być preferowane w miejscach o dużym natężeniu gotowania, kuchenki elektryczne świetnie sprawdzą się w miejscach, gdzie ważne jest jednolite ciepło, natomiast kuchenki indukcyjne to nowoczesne rozwiązanie dla tych, którzy szukają efektywności i bezpieczeństwa.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która kuchenka jest najlepsza dla profesjonalnej gastronomii. Kluczem jest zrozumienie własnych potrzeb i dokonanie świadomego wyboru na podstawie zalet i wad każdego rozwiązania.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

pixel