Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Stal nierdzewna w gastronomii: Zalety i wady naczyń z tego materiału w profesjonalnych kuchniach?

2023-12-27
Stal nierdzewna w gastronomii: Zalety i wady naczyń z tego materiału w profesjonalnych kuchniach?

Stal nierdzewna jest materiałem wszechstronnym, który zdecydowanie znajduje zastosowanie każdej kuchni - zarówno profesjonalnej, jak i domowej. Stal nierdzewna wykorzystywana jest do produkcji wielu naczyń kuchennych, takich jak garnki, patelnie, brytfanny, czy pojemniki GN. Właściwości stal nierdzewnej czynią ją idealnym wyborem dla szefów kuchni na całym świecie. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym cechom naczyń ze stali nierdzewnej.

Zalety użytkowania naczyń ze stali nierdzewnej

 1. Długi czas użytkowania: stal nierdzewna to wyjątkowo trwały materiał, odporny na upadki, zarysowania i korozję. To oznacza, że naczynia ze stali nierdzewnej mogą służyć przez wiele lat, o ile będą odpowiednio pielęgnowane.

 2. Łatwość użycia: garnki i patelnie ze stali nierdzewnej są niezwykle wszechstronne. Możemy na nich gotować, dusić, smażyć, a także korzystać ze wszystkich typów kuchenek, w tym również indukcyjnych.

 3. Ponadczasowy design: naczynia ze stali nierdzewnej charakteryzują się eleganckim wyglądem, który sprawia, że doskonale wpisują się w każde otoczenie kuchni, niezależnie od stylu.

 4. Łatwość czyszczenia: stal nierdzewna nie wymaga specjalnych środków do czyszczenia. Można myć je ręcznie lub w zmywarce, a przywierające resztki jedzenia łatwo namoczyć i usunąć.

 5. Zdrowe gotowanie: garnki i patelnie ze stali nierdzewnej są hipoalergiczne i nie reagują z kwasami ani zasadami. Nie wnikają do nich żadne chemiczne ani szkodliwe substancje, nawet przy wysokich temperaturach.

 6. Ekonomia: choć naczynia ze stali nierdzewnej nie należą do najtańszych, ich długowieczność sprawia, że są to inwestycje opłacające się na dłuższą metę.

 7. Równomierne nagrzewanie: mimo że stal nierdzewna nie jest najlepszym przewodnikiem ciepła, naczynia wykonane z tego materiału nagrzewają się równomiernie, potrzebują jednak nieco więcej czasu na nagrzanie niż np. garnki aluminiowe.

  Niemniej jednak, jak każde naczynia kuchenne, również te ze stali nierdzewnej mają swoje wady.

   

Wady naczyń ze stali nierdzewnej:

 1. Dłuższy czas rozgrzewania: Stal nierdzewna nie jest materiałem bardzo przewodzącym ciepło, dlatego naczynia z tego materiału mogą potrzebować więcej czasu na rozgrzanie. Jednak wielu producentów radzi sobie z tym problemem, dodając warstwy aluminium lub miedzi w dno lub korpus swoich produktów, co zwiększa ich efektywność grzewczą, przyspiesza nagrzewanie oraz ułatwia równomierne rozprowadzanie ciepła po całym naczyniu.

 2. Konieczność gotowania z użyciem oleju: naczynia ze stali nierdzewnej mają powierzchnię pokrytą mikroskopijnymi porami, co sprawia, że jedzenie może do nich przywierać. Aby temu zapobiec, konieczne jest użycie tłuszczu lub oleju.

Niezależnie od drobnych wad, garnki i patelnie ze stali nierdzewnej są jednymi z najlepszych naczyń dostępnych na rynku dla profesjonalistów, a także dla kucharzy domowych. Dzięki swojej trwałości, wszechstronności i bezpieczeństwu w użyciu, są one niezastąpionym elementem każdej kuchni. Pamiętajmy jednak o odpowiedniej pielęgnacji, która pozwoli nam cieszyć się nimi przez długie lata.

Jak Wybrać i Używać Naczyń ze Stali Nierdzewnej?

Naczynia ze stali nierdzewnej są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów i kształtów, co pozwala dostosować wybór do indywidualnych potrzeb. Patelnie są doskonałe do smażenia mięsa, drobiu, ryb i warzyw, podczas gdy garnki świetnie nadają się do gotowania i duszenia.

Pamiętaj, aby przed użyciem dobrze rozgrzać naczynia i używać wystarczającej ilości oleju lub tłuszczu. Ponadto, regularne czyszczenie i konserwacja zapewnią, że Twoje naczynia długo zachowają swoją wytrzymałość.

WAŻNA WSKAZÓWKA: solenie wody po uprzednim doprowadzeniu jej do wrzenia zapobiega powstawaniu odbarwień na dnie garnka, które mogą doprowadzić do rozwoju korozji.

Jeżeli prowadzisz profesjonalną kuchnię lub po prostu szukasz naczyń wysokiej jakości, które sprawdzą się w każdym środowisku, zdecydowanie polecamy produkty marki Forgast, która oferuje szeroką gamę garnków i patelni o różnych rozmiarach i pojemnościach.

Garnki Forgast, dzięki grubym ściankom ze stali nierdzewnej, są solidne i wytrzymałe. Ich wielowarstwowe dno typu sandwich (stal nierdzewna-aluminium-stal nierdzewna) o grubości 3 mm zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepła, co jest kluczowe dla przygotowywania wielu potraw. Dodatkowym atutem są masywne nitowane uchwyty, które zwiększają komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo podczas przenoszenia lub przesuwania gorących naczyń. Garnki Forgast mogą być używane na wszystkich typach kuchni - elektrycznej, ceramicznej, gazowej oraz indukcyjnej, co znacznie zwiększa ich uniwersalność. W ofercie marki Forgast znajdują się zarówno garnki w zestawie z pokrywką lub garnki bez pokrywek. Pokrywki można także kupować osobno.

Patelnie marki Forgast są wykonane ze stali nierdzewnej satynowanej, dzięki czemu są wyjątkowo wytrzymałe i posiadają estyetyczny wygląd. Wielowarstwowe dno typu sandwich o grubości 3 mm, tak jak w przypadku garnków, gwarantuje doskonałe rozprowadzanie ciepła. Patelnie te są wyposażone w wentylowany rurkowy uchwyt ze stali nierdzewnej polerowanej, co znacząco podnosi komfort użytkowania, szczególnie podczas długotrwałego smażenia . Patelnie Forgast są kompatybilne z wszystkimi typami kuchni, a ich dodatkowym atutem jest możliwość mycia w zmywarce, co ułatwia utrzymanie ich w czystości.

Naczynia Forgast są doskonałym wyborem dla profesjonalnych kucharzy, ale również dla ambitnych amatorów. Solidne wykonanie, przemyślany design oraz funkcjonalność, czynią je idealnym wyborem dla każdej kuchni.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023

Polecane

pixel