Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co warto wiedzieć o termosach gastronomicznych?

2024-04-11
Co warto wiedzieć o termosach gastronomicznych?

Termosy transportowe są jednymi z najczęściej poszukiwanych produktów przez naszych klientów. Oczywiście zainteresowanie tego typu sprzętami wzrasta wraz ze spadkiem temperatur za oknem, ale absolutnie nie jest to tzw. produkt sezonowy. Termosy świetnie nadają się do utrzymywania temperatury zarówno gorących jak i ziemnych dań i napojów. W swojej ofercie posiadamy cały szereg różnego rodzaju termosów – od najmniejszych po naprawdę duże, te z kółkami i te do przenoszenia.

Termosy gastronomiczne podzielić można na trzy zasadnicze grupy: transportowe, konferencyjne oraz pojemniki termoizolacyjne.

Termosy transportowe idealnie sprawdzają się do przechowywania i transportu dań w formie płynnej (np. zupy i sosy), półpłynnej (np. gulasze, mięsa w sosie itp.) lub napojów gorących oraz zimnych. Termosy tego typu najczęściej posiadają pojemność od 5 do 50 litrów, dlatego bardzo łatwo można je dostosować do wielkości i potrzeb każdego lokalu gastronomicznego. W zależności od modelu termosy mogą być wykonane ze stal nierdzewnej, stali lakierowanej lub bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego. Dodatkowo część z termosów posiada kran spustowy, który ułatwia użytkowanie. Niektóre modele termosów transportowych dają możliwość ustawiania w słupkach, co pozwala zaoszczędzić miejsce i wprowadzić większy porządek przy transporcie.

Termosy konferencyjne nadają się idealnie do serwowania kawy, herbaty oraz innych napojów. Najczęściej wybierane są do bufetów, sal konferencyjnych i bankietowych a także do firm cateringowych. Szeroki wybór pojemności pozwala na dobór odpowiedniej wielkości termosu w zależności od indywidualnych potrzeb lokalu.Termosy konferencyjne mogą posiadać różne systemy dozowania (np. przycisk lub pompkę dozującą napój).

 

 

Równie ciekawym i popularnym rozwiązaniem są pojemniki termoizolacyjne wykonane z tworzywa o nazwie piocelan. Pojemniki te są przeznaczone do przechowywania i transportu produktów gorących, zimnych, a także produktów mrożonych. Pojemniki te dopuszczone są do bezpośredniego kontaktu z żywnością, dzięki czemu produkty można układać bezpośrednio w ich wnętrzu. Pojemniki termoizolacyjne dostosowane są najczęściej do rozmiarów pojemników GN, co dodatkowo ułatwia transport gotowych dań. Ich dodatkowym atutem jest możliwość piętrowania oraz mycia i wyparzania.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego termosu?

  • Typ żywności: Zastanówmy się przede wszystkim do jakiego typu żywności potrzebujemy termosów. Produkty płynne takie jak wszelkiego rodzaju zupy i napoje powinny być przewożone w specjalnych termosach transportowych (zwykle stalowych) z uszczelką i mocnymi zaczepami. Produkty stałe mogą być przewożone w specjalnych pojemnikach termoizolacyjnych, „walizkach” lub większych termosach zwykle umieszczonych na kółkach.
  • Budowa termosu: Budowę i kształt termosu dobrze dostosować do typu transportowanej żywności. Na przykład jeśli zależy nam dobrej izolacji, powinniśmy wybrać termos o grubych ściankach. Jeśli zależy nam na porządku i oszczędności miejsca, powinniśmy zwrócić uwagę na termosy, dające możliwość ustawiania w słupkach. Z kolei w przypadku transportu napojów, dobrym rozwiązaniem będą termosy z kranikami. Przed zakupem warto dokładnie zapoznać się opisem produktu.
  • Miejsce użytkowania: warto zastanowić się w jakich warunkach będą użytkowane termosy. Jeśli planujemy podawać napoje w niewielkich ilościach w lokalu lub sali konferencyjnej, wtedy warto wybrać odpowiedni termos konferencyjny. Jeśli natomiast chcemy transportować żywność w dużych ilościach lub serwować ją poza lokalem, wtedy najlepszym rozwiązaniem będą termosy transportowe lub pojemniki termoizolacyjne.
POjemnik Termoizolacyjny Forgast

Przechowywanie i transport żywności jest bardzo ważnym aspektem w profesjonalnej gastronomii. Świetnie sprawdzają się wszędzie tam gdzie ważna jest temperatura żywności i bezpieczeństwo w transporcie. Istnieje wiele modeli termosów, dzięki czemu można je bardzo łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb. Zachęcamy do zapoznania się z Naszą ofertą termosów transportowych, konferencyjnych oraz pojemników termoizolacyjnych.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

Termos stalowy 10 l | FORGAST FG05010

Termos stalowy 10 l | FORGAST FG05010

417,44 zł brutto396,57 zł brutto
Termos stalowy 25 l | FORGAST FG05025

Termos stalowy 25 l | FORGAST FG05025

575,11 zł brutto546,35 zł brutto
Termos stalowy 15 l z kranem | FORGAST FG05915

Termos stalowy 15 l z kranem | FORGAST FG05915

508,58 zł brutto483,15 zł brutto
pixel